Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal Peeling Nedir?

Cilt üzerine çeşitli asitlerin uygulanması ile değişen derinliklerde ve kontrollü bir şekilde cildin soyulması işlemidir. Deriyi canlandırma, gençleştirme ve görünüşünü güzelleştirme amacıyla kullanılan kimyasal peelingler ayrıca bazı lekelerde, ince kırışıklıkların açılması ve yüzeysel sivilce izlerinin geriletilmesinde de yardımcı bir yöntemdir.

Nasıl uygulanır?

Yüz, boyun, eller gibi tercih edilen bölgedeki cilt temizlendikten sonra tedavi alanına uygulama yapılır. İşlem esnasında yaklaşık 5-10 dakika kadar hafif yanma ve batma görülebilir. Tedavi bitiminde mutlaka güneşten koruyucu uygulanır ve hastalar işlem sonrasında normal günlük yaşamlarına devam edebilir. Tedaviden beklenen sonuçları elde etmek için belirli aralıklarla birkaç seans uygulanır.

Peeling sonrasında neler görülebilir?

İşlem yapılan yerde hafif kızarıklık ve belli bölgelerde kabuklanma birkaç gün izlenebilir. Kabukların kesinlikle kaldırılmaması gereklidir. Güneşten koruyucu kullanımına devam edilmelidir.

Kimlere peeling uygulanamaz?

Gebeler ve emziren hanımlarda peeling ertelenmelidir. Ayrıca yüzde açık yarası, aktif uçuk enfeksiyonu, güneş yanığı olan, peeling yapılan bölgeye önceden radyoterapi alan hastalarda peeling yapılmamalı, sistemik isotretinoin tedavisi alan veya isotretinoin tedavisi yeni kesilmiş hastalarda peeling ertelenmelidir. Gerçekçi beklentileri olmayan hastalarda da işlem yapılmaksızın alternatif yöntemlere yönlendirmek doğru olacaktır. Ayrıca doğum kontrol hapı ya da Tetrasiklin gibi güneş duyarlılığı yaratan ilaç kullanımında da mutlaka doktorun bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Peeling seansları arası bakım nasıl olmalıdır?

Peeling işleminden sonra düzenli güneşten koruyucu kullanmak çok önemlidir. Ayrıca peeling yapılan yerdeki cildin ihtiyacına göre farklı kremler peeling seansları arasındaki sürede doktorunuz tarafından önerilecektir. Düzenli tedavi başarı şansını arttıracaktır. Ayrıca yoğun sigara içiminden kaçınmak hatta sigaranın bırakılması sağlıklı, genç ve parlak bir cilt için gereklidir. Tedavi süreci sırası ve sonrasında sigaradan uzak durulmalıdır.