Yüz Kırışıklığı Neden Olur? Kırışıklığa Ne İyi Gelir?

Yüz Kırışıklığı Neden Olur? Kırışıklığa Ne İyi Gelir?

Hepimizin korkulu rüyası değil midir kırışıklık görünümü terimi? Aynaya her baktığımızda karşılaştığımız aslında hiç görmek istemediğimiz gerçekler! Çünkü akıp giden yılların izleri zamanla yüzümüzde belirmeye başlar. Bu durumda panik yapmak yerine bazı önlemler alarak ve doğru bakım yöntemleri uygulayarak kırışıklık oluşumunu engellemeye yardımcı olabiliriz. 

Bu yazımız da yüz kırışıklıkları neden oluşur? Ortaya çıkan kırışıklıkları nasıl engelleyebiliriz ya da oluşmasını nasıl önleyebiliriz? 

Gelin bu soruların yanıtlarını hep birlikte öğrenelim.

Yüz Kırışıklığı Neden Olur?

İstenmeyen cilt kırışıkları görünümü çoğumuzun yaşadığı problemlerden biridir. Kırışıklık görünümü yalnızca yaşlanma ile gerçekleşen bir cilt problemi olmayıp cildin maruz kaldığı bazı etkenlerden dolayı da ortaya çıkabilir. 

Bizde yüz kırışmasına neden olan faktörleri sizler için araştırdık haydi şimdi inceleyelim.

1- Kolajen Üretiminin Yavaşlaması

Hepimiz için gerçek o ki belirli yaş aralığından sonra yüzümüzde istenmeyen kırışıklıklara maruz kalırız. Çünkü 30’lu yaşlarımızdan sonra vücudumuzda kollajen üretimi, hücre yenilenmesi ve yağ üretimi (Fibroblast) yavaşlar. Kollajen üretiminin yavaşlaması ile cildimizin nem seviyesi ve elastikiyeti azalır. Bunun yanı sıra cildimizde yağ oranı ne kadar fazla olursa cildimizde o kadar genç, canlı ve sağlıklı olur. Yaşımızın ilerlemesi ile bu sebepler de yüzümüzde kırışmalar oluşmasına yol açar.

Yaşlanma ve kırışıklık deyince aklımıza anti age kavramı gelmiyor mu? Özellikle belirli yaş aralığından sonra kırışıklık oluşumunu engellemeye yardımcı olacak anti age ürünleri hayatımızdan çıkarmıyoruz!

2- Makyaj Malzemeleri

Makyajsız kalmak mı? Düşüncesi dahi kötü değil mi? Çünkü güzel görünmek hakkımız. Bundan dolayı kullandığımız ürünlerin içeriğine ve yapısına özen göstermeliyiz. Makyaj öncesi güneş kremi ya da güneş koruma faktörü yüksek, anti age fondöten ve ürünleri tercih etmeliyiz. Makyajımızı yaptık güzel görünümü elde ettik! Ya sonrası? Kesinlikle makyaj ile uyumuyoruz. Makyajımı silmesem de olur cildime zarar vermiyor diye bir kavram yoktur. Erken yaşta kırışıklık ile karşılaşmak istemiyorsak yüzümüz için en önemli öncelik ‘’TEMİZ BİR CİLT’’.

3- Günlük Cilt Bakımı Yapmamak

Biz ona iyi bakalım ki o da bize güzellik katsın. Evet evet! Yaş ayrımı gözetmeksizin günlük rutin olarak yapmamız gerekenlerden biri de cilt bakımı. Temizlemepeeling, tonik (isteğe bağlı) ve nemlendirme. Günlük bakım rutinimizi de tekrar hatırlatmış olduk değil mi çünkü zaten yapıyoruz.

Peki içerikleri nasıl olmalı? Kullandığımız ürünlerin içeriğinin kaliteli olmasının yanı sıra Hyalüronik Asit ve vitamince zengin (vitamin E, B5 gibi) içerikte olmasına özen göstermeliyiz. Olmazsa olmazlardan olan Hyalüronik asit cildimizin elastikiyet ve nem dengesini koruyarak yüzdeki kırışıklıkların oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Bir diğer önemli husus ise ürünlerin kırışıklık karşıtı yani anti age olması. Anti age ürünler cildin elastikiyetini koruyarak kırışıklık ve çizgi oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Cildimizi rahatlatacak olan yüz masajını da unutmayalım!

4- Fazla Yüz Mimiği Yapmak

Mimiklerimiz olmadan hayat mı olurmuş. En önemlisi de gülmeden!

Mimik kasları bize duygu ve düşüncelerimizi yansıtmamıza yardımcı olan yüz kaslarıdır. Ancak bazı mimikleri gereğinden çok yapmamız yani bu kasları fazla kullanmamız yüzümüzde istenmeyen çizgilerin oluşmasına yol açar. Özellikle alın, kaş ortasında ve göz kenarlarında oluşan bu çizgiler bizi oldukça rahatsız eder. Eee mimiksiz hayat da olmayacağı için kırışıklık ve ince çizgi oluşmasını engelleyecek destekleyici ürünleri kullanmaya özen gösterelim!

 

5- Stres

Hem insan sağlığı için hem de cildimiz için en önemli etken. Boşuna demezler ‘’vücudumuzdaki kötü şeylerin başlangıcı stres’’. Hayatımızdan stresi de çıkarmaya çalışıyoruz. Çünkü stres saçlarda beyazlığın ve ciltteki kırışıklığın düşmanıdır. Cildimiz ve sağlığımız için olumlu düşünüyoruz mutlu oluyoruz.

6- Sigara Kullanımı

Kötü alışkanlıklar cildimiz için en kötü düşmandır. Bunlardan biri olan sigara kullanımı da içeriğindeki maddelerden dolayı kollajen üretimini yavaşlatıp ciltte normal yaşlanma sürecini hızlandırarak yüzümüz ve cildimiz de kırışıklıkların oluşumuna neden olabilir.

Kötü alışkanlıklardan uzak duruyoruz, cildimizi koruyoruz!

Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir?

Cilt sağlığımızı etkileyen oluşan kırışıklıkları engellemeye yardımcı olmak için en öncelikle beslenmemize dikkat etmeli, stresten ve kötü alışkanlıklardan uzak durmalı ve cilt için olmazsa olmazlardan olan günde en az 2 litre su tüketmeye özen göstermeliyizdir.

Yüz kırışıklığını azaltmaya ya da oluşumunu engellemeye yardımcı olacak kırışıklık karşıtı yani anti age ürünleri rutin olarak kullanmaya özen göstermeli hatta hayatımızdan çıkarmamalıyız. Anti age ürünler yüzümüzde oluşan kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmaya yardımcı olurken meydana gelebilecek kırışıklıklarında oluşumunu engeller. Bunun yanı sıra yüzümüzün elastikiyet ve nem kaybını korumak için içeriğinde Hyalüronik asit içeren ürünleri de tercih edebiliriz.

Kırışıklık oluşumunu yavaşlatmak ya da oluşan kırışıklıklar için kullandığımız her bir ürünün içeriğine dikkat etmeli, seçimlerde titiz davranmalı ve kesinlikle cildimizi temiz tutmaya özen göstermeliyiz.

Yüz Kırışıklığı İçin Ne Zaman Doktora Görünmeli

Cildinizin görünümü konusunda endişeleriniz varsa, bir dermatoloğa görünün. Cildinizi değerlendirebilir ve kişiselleştirilmiş bir cilt bakımı planı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bir dermatolog, tıbbi kırışıklık tedavileri de önerebilir.

Tüm bu önerilere dikkat ederek cildimizin uzun yıllar genç ve sağlıklı kalmasını sağlıyor hem mutlu oluyor hem de stressiz kaliteli hayat yaşamış oluyoruz.

Keyifli ve sağlıklı günleriniz olsun.

Kaynak: https://www.dermoeczanem.com/yuz-kirisikligi-neden-olur